Raamat, mis esmapilgul tundub tagasihoidlikuna, annab põneva ülevaate teadaolevalt Euroopa vanimast pidevalt samas majas tegutsenud apteegist (esimene kirjalik teade 1422. a.)
Lisaks saame aimu keskaegse Tallinna muust elukorraldusest ja sidemetest teiste maadega. Materjal põhineb ajaloolaste põhjalikul uurimistööl, raamatuks vormis selle kirjanik Aarne Ruben.
Saame heita pilgu nendesse kaugetesse aegadesse, kui apteeker oli Tallinnas ainuke kindel abimees võitluses Musta Surma ja teiste hirmsate taudidega. Raeapteeker oli keskajal linnakodaniku usaldusmees, kodanik tema klient ja hoolealune.
Rae eestkostel oleva apteegi elu algus ulatub 15. sajandi algusesse, kuid 16. sajandi lõpust
20. sajandi alguseni oli see ühe suguvõsa – BURCHARDITE valduses.
Siinkohal mõned Raeapteegi “imeravimid”:
TERIAKK – koosnes 76 komponendist
MITRIDACIUM – koosnes 54 komponendist
Lisaks kaubeldi ka vürtside ja ravimtaimedega, Raeapteegil oli ka oma aed.
Raeapteegist sai osta erinevaid maiustusi – kõige kuulsam loomulikult martsipan.
Kaubeldi ka igapäevaste tarbeasjadega, näiteks kirjalakk ja tõrvikud. Osta sai ka klaretti, mida rae arveraamatu järgi müüdi Raeapteegis juba aastal 1467. Ka tänapäeval saab seda sealtsamast osta (ühe firma veinimeistrid toodavad seda ainult Raeapteegile käsitsi sellesama
XVI sajandi retsepti alusel).
Raamatu lisaväärtuseks on rohked joonised ja fotod, lõpus kaart Raeapteegi ümbrusest XV sajandil, lisaks mõned retseptid.
On tore tõdeda, et ka 2013. aastal on Raeapteegi uksed avatud ja apteekrid teenivad külastajaid mineviku ja kaasaja tarkuse vaimus.
Raamat ilmus Kultuurkapitali ja apteegikülastajate annetuste toel.
Põnevat avastamist!
***
Ilmunud: MTÜ Revali Raeapteegi Muuseumi Ühing, 2013
Vaata leidumust e-kataloogist ESTER
Alvar Tamm
Eestikeelse kirjanduse osakonna
raamatukoguhoidja
Apteekide ajaloost veel: