Terve selle aja jooksul, kui lugesin raamatut, olin ma ebakindel, kas seda teost soovitada rohkematele inimestele või mitte. Selle lugemine oli viimase poole aasta töö, sest keeruline sisu nõudis oma aja. Kuigi mu tunded teose osas on veel segased, võin kindlalt öelda, et tegemist oli hariva lugemisega.
„Õiglane meel“ räägib moraalipsühholoogiast ja sellest, kuidas osad inimesed teevad otsuseid, mis teisele osale tunduvad halvad või isegi julmad. Raamat koosneb kolmest suuremast peatükist. Esimeses osas seletab autor, kuidas meie moraalsed otsused põhinevad intuitsioonil ja alles hiljem hakkame sellele otsima seletusi ning põhjendusi. Miks on näiteks üksinda omas kodus Eesti lipu põletamine valdavale osale moraalselt vale tegu? Instinkt ütleb meile, et see on halb, aga põhjendada on keeruline. Leidsin endki samast mõistatusest.
Teises osas kirjeldab Haidt moraalimaatriksit, millel on viis osa: hool, õiglus, lojaalsus, autoriteet ja pühadus. Näiteks valivad inimesed omale koera vastavalt enda moraalimaatriksile. Liberaalsemate vaadetega inimesed eelistavad pigem tõuge, kes on leebed ja oleksid võrdsed oma omanikega. Konservatiivsed soovivad aga koeri, kes oleksid lojaalsed ja sõnakuulelikud. Viimases peatükis jõuame selleni, miks me oleme „pimestatud“ oma moraalitajust ja miks see on probleemne.
Teos on eriti kõnekas praeguses poliitilises virvarris, kus poliitikast on saanud tunnete mängumaa. Teaduslikud uuringud ning teistsugune lähenemine inimloomusele pani mind kaasa mõtlema ja nägema paljusid (suhtlus)olukordi uue nurga alt. Loodan nüüd paremini mõista eri (poliitiliste) gruppide tagamaid ja otsida ühiseid pidepunkte.
Raamat on sobilik neile, keda paelub psühholoogia ning küsimused, mille põhjal inimesed otsuseid langetavad ning kuidas mõjutab meie moraalitaju ühiskonna toimimist.
***
Ilmunud: Postimees Kirjastus 2023
Jonathan Haidt „Õiglane meel“ e-kataloogis ESTER
Jonathan Haidt „The Righteous Mind“ e-kataloogis ESTER
Ellika Eero
Eestikeelse osakonna raamatukoguhoidja