Paljud inimesed unistavad reisist ümber maakera. Selles raamatus võtab selle pika teekonna ette ja täidab oma unistuse Ameerika ajakirjanik Nellie Bly (kodanikunimega Elizabeth Jane Cochran). Reisist lugemise teeb meie jaoks põnevaks asjaolu, et reis võtab aset 135 aastat tagasi. Kuigi reisiga proovitakse ületada senine kiirusrekord, tekib reisi käigus ka mitmepäevaseid viivitusi, mis just muudavadki raamatu lugemise huvitavaks. Ajakirjanikuna paneb ta kõik teel nähtu ja kuuldu hoolega märkmetena kirja. Raamat annab ülevaatliku kirjelduse võimalustest ning tingimustest, mis valitsesid erinevatele kompaniidele kuuluvatel raudteeliinidel ja aurikutel reisivatele inimestele.
Reisi idee tuli J.Verne’i romaani „80 päevaga ümber maailma“ lugedes ja oli soov see kiiremini teoks teha kui raamatus. Nellie Bly külastas J.Verne`i kutsel reisi käigus ka kirjaniku kodu Prantsusmaal.
Autori teadmata asus teele ka teine naisajakirjanik konkureerivast ajalehest, kelle eesmärk oli kiiremini tagasi jõuda ja võtta omale võitja au. Aga kas kõik ikka läheb alati nii nagu plaanitud, saab lugeja ise teada raamatust. Soovitan raamatut igal juhul lugeda nendel, keda huvitab kultuur ja ajalugu. Mulle meeldisid eriti kohad, kus kirjeldatakse kohalikku elu-olu pikemate peatuste ajal.
***
Ilmunud: SA Kultuurileht 2021
Tõlkinud: Riina Jesmin
Nellie Bly „Seitsmekümne kahe päevaga ümber maailma“ e-kataloogis ESTER
Eve Kaasik
Kännukuke raamatukogu raamatukoguhoidja