Lisa Genova „Mäletamine. Mäluteadus ja unustamise kunst.”

Lisa Genova on neuroteadlane, kes on kirjutanud lisaks sellele raamatule mitu väga head ilukirjanduslikku teost, muuhulgas „Siiski veel Alice” ja „Iga mängitud noot”. Lisa uurib närvihaigusi ja omab doktorikraadi Harvardi ülikoolist ning kõik tema raamatud on nende teemadega seotud. „Mäletamine. Mäluteadus ja unustamise kunst,” on märgitud ära ka kui 2021. aasta New Yorgi bestseller.

Raamatu sissejuhatuses kirjutab Lisa, et meie aju on imepärane ja mälu veel imelisem. Iga päev teeb aju terve hulga imesid – näeb, kuuleb, maitseb, tunneb lõhna ja tajub puudutusi. Tunneb ka valu, naudingut, temperatuuri, stressi ja palju emotsioone ning palju veelgi. Ning ta suudab ka meelde jätta, see on kõige kroon! Keegi ei taha ju jääda Alzheimeri tõvesse, jääda ilma isiklikust ajaloost, mis on oluline just inimeseks olemise seisukohast.

Lisa Genova toob lihtsas ja arusaadavas keeles meieni ülevaate ning aitab aru saada, mida aju tegelikult mäletab ja mida tõenäoliselt unustab. Saame teada, kuidas luuakse mälestusi ja kuidas me neid taastame, kas unustatud mälusalvestised on ajutiselt kättesaamatud või on pöördumatult kustutatud. Leiame raamatust teemasid, mis on seotud normaalse unustamisega  versus tõvest põhjustatud unustamisega ja palju muudki.

Kas olete mõelnud millist mõju avaldavad mälule tähendus, emotsioon, uni, stress ja kontekst? Igal juhul on mälu vahel äärmiselt ekslik ning täidab oma ülesandeid. Unustamine on tegelikult osa inimeseks olemisest.

Raamat koosneb kolmest osast. Kuidas me mäletame, miks me unustame ja kas saame paremaks või halvemaks? Iga osa koosneb omakorda 5–7 peatükist. Eriti vahvalt on raamatu lõpus välja toodud lisa, koondmaterjal kogu raamatus kirjutatu kohta. Ega raamatust loetu ju paljuski meelde ei jää. Siin on sõnumid kenasti välja toodud, mida tasub alati meeles pidada. Toon välja ainult mõned punktid neist: pöörake tähelepanu, visualiseerige teavet, andke teabele tähendus, kasutage fantaasiat, seostage mälestused iseendaga, dramaatilisus mõjub, erilisus loeb, harjutamine teeb meistriks, kasutage meenutamisvihjeid, oluline on positiivne hoiak, olge rahulik ja magage piisavalt.

Nipp: kui soovite kellegi nime meelde jätta, siis tehke Pagarist pagar! Õppige nimesid meelde jätma. Kuidas seda täpsemalt teha, saad raamatust teada.

Lugege raamatut ja saate teada palju põnevat ja vajalikku. Suhtuge oma mälusse hästi ja ta mäletab rohkem ja unustab vähem!

***

Tallinna Keskraamatukogu poolt viime läbi kirjanduslikke mäluklubisid, kuhu ootame osalema seenioreid septembrist maikuuni. Just mäluteemadega me siin lõbusalt ja hoogsalt tegelemegi.

Soovitan kuulata ka kirjaniku loengut, kus ta annab ingliskeelse lühiülevaate, kuidas ennetada Alzheimeri tõbe: https://www.youtube.com/watch?v=twG4mr6Jov0.

***

Ilmunud: Vesta 2022

Lisa Genova „Mäletamine. Mäluteadus ja unustamise kunst,” e-kataloogis ESTER

Leelo Ainsoo

Sotsiaalse kaasatuse peaspetsialist

Kirjandusliku mäluklubi läbiviija

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga