Lille Roomets on tunnustatud Eesti autor, kelle värskeim ajalooliste faktidega pikitud ning humoorika aktsendiga teos „Härjasoo hingevaras” viib meid 20.sajandi algusesse, mil Eesti kuulus veel tsaaririigi valdustesse.
Ajalooliselt tõetruu sündmustik toimub 1905.aastal Mulgimaal, täpsemalt Abja-Paluojal ning Mõisakülas.
Suur ja võimukas Abja-Paluoja urjadnik ehk endisaegne valla politseiametnik Ado Luuk määratakse ülemate võimude poolt kubermangus valitsevate poliitiliste pingete tõttu kõrvuti töötama noore Max Rawelliga, kelle tööalased võtted ning isiksus ei ole kordnik Luugile teps mitte meeltmööda. Kui jaoskonda ilmub lisaks neile kahele ka Rawelli uus kõverjalgne hallikräsuline kutsikast “politseikoer”, hakkab karuse iseloomuga Luuk tõsiselt kahtlema oma uue abilise tööalases võimekuses, mida ta ka valjuhäälselt väljendab. Erimeelsustest hoolimata peavad korravalvurid kõrvuti kiirelt tööle asuma, kui ilmnevad külades aset leidnud lapsevargused. Juurdluse juhtlõngad keerduvad nii jõukate parunite, kui ka küla kehvikute ümber.
Lisaks ei ole uurijatel pääsu ka folkloorist ning judinaid tekitavatest kohalikest legendidest, mis jagasid hoiatusi Mõisaküla kohaliku soo kohta:
„“Härjasoo hingevargad”, sosistasid valgepäised raugad oma lapselastele hoiatussõnu. Hämaras sohu minna ei tohtinud. Pimedas soos olla ei võinud. Härjasoo ääres elati piiripealset elu, ei surdud, kuid ka ei elatud õieti.“ (lk 7)Meie oma ajalooline duo – Luuk ja Rawell lahendavad kodumaise põnni-müsteeriumi üsna kiirelt. Muidugi ei tasu siinkohal märkimata jätta ka suurepärast politseikoera, kellel oli juhtlõngade tekkimisel oma suur roll.
Huvitavat lugemist Härjasoo legendi kohta leiab ka digitaalarhiivist.
***
Ilmunud: Tänapäev 2024
Lille Roomets „Härjasoo hingevaras” e-kataloogis ESTER
Marelle Kirnmann
Väike-Õismäe raamatukogu juhataja