Lucy Cooke „Ootamatu tõde loomadest. Voorivankritäis vääritimõistetuid“

Ajaloo jooksul on ilmunud palju tarku raamatuid, mis kirjeldavad imelisi ja mitte nii imelisi loomi. Nendes raamatutes on esitatud erinevaid teooriaid loomade kohta. Kui inimene nägi või kuulis mõnest loomast, olid tema teadmised sageli puudulikud. Kuid kuidas kirjutada targas raamatus, et midagi ei teata? Sageli tekitasid segadust erinevatest allikatest pärinevad vastuolulised andmed. Seetõttu tuli tihti kirja panna oma fantaasiad või teooriad loomade kohta, esitades neid kui tõde. Aja jooksul on loodusteadlased püüdnud neid teooriaid ümber lükata. Mõnikord on see õnnestunud, kuid vahel on tekkinud loomauurijate vahel tõsiseid vaidlusi. Mõned müüdid on säilinud tänapäevani, kuigi nüüd ei panda tarkadesse raamatutesse enam utoopilisi väiteid.

Käesolevas raamatus käsitletakse kolmeteist looma, lindu või kala. Autor toob välja, millised müüdid ja teooriad on nende liikide kohta läbi ajaloo olnud, kuidas need on ümber lükatud ja kelle poolt, ning lükkab ise ümber viimasedki müüdid. Lisaks on ta põhjalikult uurinud neid loomi ja selgitab lihtsalt ja arusaadavalt, kuidas asjad tegelikult on. Kas laiskloom on tõesti laisk? Kuidas angerjas kuulsat Aristotelest ninapidi vedas? Kuidas on lood kopra ja tema oskusega oma munandid ära hammustada, et küttide käest pääseda? Kas hüään on ühel aastal isane ja teisel emane? Miks pani üks teadlane konnadele püksid jalga? Miks arvatakse, et toonekurg toob lapsi? Kuidas kirjeldada looma, keda pole ükski loodusteadlane veel oma silmaga näinud ja kelle kohta on ainult fantastilised kirjeldused? Kas põder on kurvameelne loom ja pandad kehvad seksijad ning valivad sööjad? Ja kes on see eriline elukas, keda inimene ei saa vaadata ilma iseendale mõtlemata? Kõigile neile ja paljudele teistele küsimustele leiab vastused sellest raamatust.

Inimestel on olnud kalduvus pidada loomi inimese peegelpildiks ja hinnata nende kõlblust religiooni või inimlike voorusnormide alusel. Seetõttu on ajaloos olnud loomi, keda peeti vooruslikeks, ja teisi, kes said osaks halastamatust hukkamõistust. Soov loomi inimestada püsib visalt ka tänapäeval. Kui loomad ei vasta inimese ootustele, nähakse viga sageli loomades mitte inimese enda käitumises, sealhulgas loomade elupaikade hävitamises ja looduslike koosluste rikkumises, mis ei võimalda loomadel elada oma seaduste järgi.

Raamat oli huvitav, müüte purustav ja pakkus palju teadmisi erinevate loomade kohta. Autor on näinud vaeva, et kohtuda kõigi nende loomadega, kellest ta kirjutab, ja neid põhjalikult uurida. Tekst on kirjutatud nii, et igaüks saab aru, ei pea olema loodusteadlane. Raamatus on ka pildid loomadest, mida erinevad uurijad on läbi ajaloo joonistanud. Mõned neist loomadest näevad välja tõeliselt fantastilised. Kuid teadus ja teadmised peavadki pidevalt arenema ja täiuslikumaks muutuma.

***

Ilmunud: Varrak 2022

Lucy Cooke „Ootamatu tõde loomadest. Voorivankritäis vääritimõistetuid“ e-kataloogis ESTER

Daire Lüüs

Eestikeelse osakonna raamatukoguhoidja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga