Raamat koosneb kahest osast.
Esimese poole aluseks on Nikolai Kultase (1908–1995) antud intervjuu ajakirjanik Lembit Laurile raadiosaates „Kirjutamata memuaare”. Teise osa loost on tema tütre Kristi Kultas-Ilinsky (snd 1937) 2008. aastal ilmunud ingliskeelsete mälestuste tõlge.
Nikolai Kultas oli mitmekülgne inimene. Lisaks muusikale oli Kultas tegev ka kino valdkonnas. Tema esimene oma äri oli Apollo kino ümberehitamine ja tööle panek.
Nikolai Kultase moto oli: „Ärimees ei pea kartma suuri väljaminekuid, küll aga väikeseid sissetulekuid.” 1937.aastal avas ta kohviku “Kultas”, millest kujunes tolle ajastu populaarseim kohvik Tallinnas.
Kohvikust sai iga päev osta 12 sorti kohvi. Müügil oli 72 sorti torte (iga päev). Alkoholi seal ei müüdud. Lisaks Eesti ajalehtedele sai lugeda peaaegu kõikide Euroopa riikide omi. Vajadusel sai lasta pressida ülikonda, saata kirju ja telegramme. Ettekandjad rääkisid kokku 12 võõrkeelt ning kandsid rahvariideid.
Küsimusele, mis aitas rasketel aegadel vastu pidada, vastas Nikolai Kultas: „Inimene ei pea olema lihtsalt optimist. Sa pead olema reaalne optimist. Ei tohi ennast norgu lasta. Pead edasi tegutsema. Pead edasi mõtlema.”
Raskusi, millega toime tulla, oli tal omajagu. Nõukogude võim natsionaliseeris kohviku, tema pere küüditati Siberisse, kus ta poeg Rein Eerik suri. Ta ise saadeti vangilaagrisse, abikaasa sai eluaegse raske tervisekahjustuse. Nikolai Kultas naasis Siberist Eestisse 1961. aastal. Hiljem töötas ta Tallinnas erinevates fotoateljeedes.
Teine pool raamatust on Nikolai Kultase tütre Kristi Kultas-Ilinsky eluloolised mälestused. Tema lapsepõlv oli kõike muud kui kerge, ometi ei mõju need mälestused masendavalt. Saame lugeda Siberi-aastatest, tema kohtumistest vangilaagrisse viidud isaga. Oma tuntud perekonnanime pärast ei oleks ta Eestis ülikooli pääsenud, sellepärast õppis ta Moskva Riiklikus Ülikoolis.
Kristi töötas nii Eestis kui Venemaal. Ta emigreerus koos ajuteadlasest abikaasa Igor Ilinskyga Ameerikasse, kus naine töötas hinnatud ajuteadlase ja professorina. Kultas-Ilinsky on avaldanud 90 teadusartiklit ning olnud mitmete raamatute ja õpikute kaasautor.
Erakordsed inimesed ja hakkamasaamine ka võimatuna näivates olukordades – nii saab kõige paremini isa ja tütre lugu iseloomustada. Lisaväärtuse annavad raamatule põnevad fotod.
See on raamat, mis on väärt lugemist!
***
Ilmunud: Tammerraamat 2010
Koostanud: Mall Jõgi
„Kultaste saaga“ e-kataloogis ESTER
Alvar-Jaanus Tamm
Eestikeelse osakonna raamatukoguhoidja