Joost Minnaari ja Pim de Morree raamat „Äriilma mässulised: teeme töö lõbusamaks“ jutustab autorite teekonnast, mille käigus nad otsustasid loobuda oma korporatiivsetest töökohtadest. Nad külastasid mitmeid innovaatilisi ettevõtteid, kes on tuntud oma erilise lähenemise poolest töökorraldusele. Näiteks kirjeldatakse, kuidas mõned firmad on kaotanud hierarhilise struktuuri ja annavad töötajatele suurema vabaduse ja vastutuse. Autorid toovad välja, kuidas töötajate kaasamine ja nende ideede väärtustamine võib suurendada tööõnne ning produktiivsust.
Vana süsteemi kohta ütlevad autorid nii: „Tõde lausa karjub näkku: süsteem, milles paljud inimesed endiselt töötavad, loodi stabiilse, aeglase ja ennustava maailma tarbeks, mida enam ei eksisteeri,“ (lk 71). Seega julgustavad autorid proovima uusi lahendusi ning iga peatüki lõpus on välja toodud organisatsiooni muutmise võimalused, alustades lihtsamatest (katseta armutult, otsi julge eesmärk, las töötaja kujundab oma töökoha ise) kuni radikaalsemateni välja (vali ise omale juht ja palk või loo hoopis minifirmade ökosüsteem).
Raamatus on ka inspireerivaid lugusid konkreetsetest ettevõtetest. Nii näiteks kirjeldab allveelaeva kaptenleitnant David Marquet, kuidas ta otsustas radikaalselt, et annab oma meeskonnale nii vähe käsklusi kui võimalik. Sellega anti meeskonnale suurem kontroll, mis tõstis nende motivatsiooni ja vähendas bürokraatiat. Varem USA halvimate tulemuste seas olnud allveelaevast sai juba aastaga parimate tulemustega allveelaev.
Raamatu stiil on lihtne ja kaasahaarav, mis teeb sellest kergesti loetava ja inspireeriva teose. Autorid esitavad praktilisi näiteid ja jagavad oma kogemusi, mis aitavad lugejatel mõelda kastist välja ja rakendada soovi korral uusi lähenemisi ka oma töökohal. Milline mõju võib aga nendel muutustel olla? Lihtsalt tuleb hakata katsetama!
***
Ilmunud: Äripäev 2024
Tõlkinud: Elina Adamson
Joost Minnaar, Pim de Morree „Äriilma mässulised: teeme töö lõbusamaks“ e-kataloogis ESTER
Margarete Pruus
Eestikeelse osakonna raamatukoguhoidja