Yeonmi Park “Ellu jääda: Põhja-Korea tüdruku teekond vabadusse”

“Ellu jääda” on faktidel põhinev jutustus ühe noore naise Põhja-Koreast põgenemisest. Park Yeonmi (koreapäraselt öeldakse perekonnanimi esimesena, seejärel eesnimi) on kirja pannud oma meenutused raskest ja ohtlikkust teekonnast vabaduseni. 

Nälg, janu, hirm, teiste kahtlustamine ja pidev kontroll iseloomustavad totalitaarset režiimi, mis valitseb Põhja-Korea elanike elu. Yeonmi sündis Hyesanis, mis asub üsna lähedal Hiina piirile. Lapsepõlves õpetas talle ema, et isegi üksi olles kuulevad linnud ja hiired ta sosinat (mis on sarnane eestlaste väljendile, et isegi seintel on kõrvad). Põhja-Koreas sündinud või juba mitmendat põlvkonda elavad perekonnad on kohustatud oma riigi ees ülesandeid täitma  ja isikukultust järgima. Reeglitest kõrvale kaldumise korral karistatakse tervet suguvõsa ja teisi inimesi, kes on nendega suhelnud või läbi käinud. Inimeste kadumine või nende töölaagrisse saatmine tähendab enamjaolt igaveseks kontakti kaotamist või halvemal juhul surma. 

Yeonmi on seda kõike oma silmadega pealt näinud ja sellega üles kasvanud. Koos oma emaga õnnestub tal Hiinasse põgeneda, seda tänu enda sugulussidemete ja vanuse kohta valetades. Tema õde Eunmi on juba varasemalt Hiinasse põgenenud ning üheskoos emaga ja üksikute abivalmis inimestega (kellest osad ootavad vastu teatud teeneid) asutakse üksteist otsima.

***

Ilmunud: Sinisukk, 2018

Tõlkinud: Karin Suursalu

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

Birgit Kirsipuu
Sääse raamatukogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga