Luuletaja ja teatrikriitiku Artur Adsoni (1889–1977) „Siuru-raamat” (esmatrükk Rootsis 1949) on üks olulisemaid ja huvitavamaid mälestusteraamatuid eesti kultuuri- ja eriti kirjanduselu kohta alates Estonia teatri avamisest 1913. aastal ja lõpetades Pätsi-Eenpalu „vaikiva ajastuga”.
Raamatu keskmes on, nagu pealkirigi ütleb, 1917. aasta kevadel rajatud kirjanike rühm Siuru ning selle liikmete Friedebert Tuglase, Marie Underi, Henrik Visnapuu, August Gailiti, Johannes Semperi ja autori enda elulooline ja loominguline käekäik. Peale selle kirjeldab Marie Underi andunud „paa˛” ja hilisem elu-kaaslane Artur Adson ka Kirjanike Liidu ja Kultuurkapitali loomist, vabariigi kultuurielu laiemalt, oma tööd filmitsensorina ja muud, mida tal nii kirjaniku kui ka tegusa kultuuriametnikuna oli võimalus lähedalt näha. Lisaks kümneid lühiraportreid tolle aja kultuuri- ja avaliku elu tegelaste kohta. Rohkelt illustreeritud fotodega, sisaldab nimeloendit ja biograafilist leksikoni.
***
Programmis osalemiseks jäta oma tagasiside kommentaarina ⇓
Raamat ilmus 1949 a. Rootsis. Sündmusi ja iskuandmeid asus autor koguma ajal, mil pandi alus Eesti kultuurile ja riigile, keskendudes kirjandusrühmituse” Siuru” loomisele 17,-mail 1917. Osalised Friedebert Tuglas, Marie Under, August Gailit, Hendrik Visnapuu, Artur Adson. Väga meeldis. Soovitan vanemale lugejale, kel on aega süveneda, nautida ja omavad eelteadmisi.