Babas „Kuidas kodustada inimest“

Barbara Capponi, kunstnikunimega Babas, käsitleb oma teostes kergelt, lüüriliselt ning huumoriga inimese ja looduse suhet, mikro- ning makrokosmose vahelist seost, psüühikat, tundmusi ning maailma ilu ja metsikust. Tema raamatus „Kuidas kodustada inimest: mida kassid arvavad inimesest ja tema elust” saab lugeja nautida kavalat ja läbimõeldud vaatenurka kasside ning inimeste vahelistele suhetele.

Raamat keskendus peamiselt kassidele – nende elule, krutskitele ja pahandustele. Olles ise kassiomanik, võin kinnitada, et kõik raamatus kirjeldatu oli tõsi, kuid just see autentsus tegi lugemise naljakaks ja nauditavaks. Autor suutis suurepäraselt tabada kasside olemust. Kassiomanikuna tundsin ära kõik need väiksed detailid, mis teevad kassidest just need erilised ja naljakad lemmikud.

Kuigi raamat keskendus kassidele, räägib see palju ka inimestest ning nende eludest. Kasside vaatenurgast näib paljude inimeste tegevused täiesti tühised ja ebavajalikud. Sellised hetked panevad lugejana mõtlema, kui palju asju meie elus on tegelikult üleliigsed ja kas me võiksime midagi oma igapäevaelus lihtsamaks muuta.

Eriti meeldejääv oli osa, kus kassid arutlesid inimeste kummalise kiindumuse üle esemete vastu. Nad nimetasid seda „inimeste sundkiindumuseks asjadesse“ ja kirjeldasid neid asju kui tühja-tähjana. Kassid märkisid, et „tühjal-tähjal” on nende inimeste elus suur osakaal ja nad peavad selle teema juurde korduvalt tagasi pöörduma. See tabav ja naljakas kirjeldus pani mind mõtlema, kui palju aega ning energiat me kulutame asjadele, mis tegelikult ei oma suurt tähtsust. Kasside silmis tunduvad need tegevused täiesti mõttetud ja see perspektiiv oli ühtaegu nii naeruväärne kui ka silmiavardav.

Raamatu kaudu jõudsin arusaamiseni, et kassid mitte ainult ei too meie ellu rõõmu ja naeru, vaid õpetavad meid ka hindama hetki, mis tõeliselt loevad. Nad näitavad meile, et mõnikord on kõige suuremad rõõmud just neis lihtsates asjades, mida me sageli tähelepanuta jätame.

***

Ilmunud: Pilgrim 2024

Babas „Kuidas kodustada inimest“ e-kataloogis ESTER

Kariima Alfetahe

Tallinna Keskraamatukogu praktikant

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga