Tegemist on ajaloolise romaaniga, mis räägib kahe isiku, venna ja õe keerukast elusaatusest, kusjuures mõlemad isikud on päriselt eksisteerinud. Teos viib meid ajas tagasi teise maailmasõja ja sellele järgnenud aastate keerisesse, kus mõlemad tegelased pühendasid oma elu riigi teenimisele, aga olid täiesti erinevad oma maailmavaatelt.
Meil on hea võimalus süveneda tegelaste sisemaailma ja valikutesse. See raamat kutsub meid kaasa mõtlema, kuidas erinevad maailmavaated ja ajaloolised sündmused kujundavad inimeste elusid ja otsuseid.
Äärmiselt dramaatiline, ent huvitav oli lugeda, kuidas ühest perekonnast pärit inimesed olid nii erinevate tõekspidamistega. Tollele ajale oli see iseloomulik, et lähisugulased sattusid sõjas erinevatesse leeridesse, ilmselt on just sellest ajast levinud väljend: vennatapusõda. Siin raamatus on nii, et vend, Ülo Kaal, võitles kommunismi vastu, olles algul saksa sõjaväes ja tema õde, Aira Kaal, oli hoopis tulihingeline kommunist.
Ülo jätkas oma võitlust Pärnumaal metsas peidus olles, kuuludes Hirmus Antsu salka. Kaaslastega kaevati maa alla punkreid, koostati plaane, kuidas koonduda ühtse liikumise alla, et Eestit vabastada. Elati äärmiselt ohtlikku elu. Loodeti, et Inglismaa tuleb appi ja nõukogude võim saab kukutatud.
Väga ainulaadne on see, et vend ja õde mõlemad kirjutasid luuletusi oma maast ja rahvast, aga ometi on need väga erinevad.
Luuletaja Aira Kaal oli Stalini – aastatel punastes ringkondades päris populaarne ja tema luuletusi avaldati, ta levitas igal pool oma kommunistlikku maailmavaadet. Õõvastav oli lugeda, kuidas ta kaebas enda isa kui nõukogude korra vastase peale ja seetõttu on raamatu lõpus meil vähemalt hea meel teada saada, kuidas seesama nõukogude kord tema enda vastu töötama hakkas: “Nii nagu iga revolutsioon, pistab ka see oma lapsed nahka” (lk.184).
Mulle meeldis täiesti uutmoodi lähenemine teose ülesehitusel: iga peatüki lõpus viidatakse faktidele, mida tegelased sel hetkel ei teadnud, aga oleksid võinud teada. Samuti on iga peatüki lõpus veidi juttu sellest, mis toimus samal ajal mujal maailmas, sõjateemadest ja olukorrast Eestis.
See raamat sobib lugemiseks kõikidele ajaloohuvilistele inimestele, eriti neile, kellele pakuvad huvi Eesti ajaloo pöördelised sündmused ja keda huvitavad põhjused, miks Eesti okupeeriti. See oli mõtlemapanev ja liigutav lugemine, siin leidus armastust, seiklust ja isegi koomilisi momente sellest, kuidas kommunismi üritati üles ehitada.
***
Ilmunud: Euromaja 2024
Tarmo Pikner “Vend ja õde” e-kataloogis ESTER
Sirli Paimets
Südalinna raamatukogu raamatukoguhoidja