
Raamatus räägitakse paralleelselt kahest ajajärgust. Üks ajajärk räägib 1960ndate lõpus mõisas elava perekonna Altonite elust. Teine ajajärk räägib u kolmkümmend aastat hiljem mõisas pulmapidu korraldada soovivast naisest Lornast.
Altonite perekond koosneb kuuest liikmest- ema, isa ja neli last. Mõis on nende maakodu, kus lapsed saavad oma suved idülliliselt veeta. Idülli purustab aga traagiline sündmus ning sellest ajast alates laguneb perekond koost. Ka mõis ei pea sealsele kliimale hästi vastu ning seetõttu ongi mõis kolmkümmend aastat hiljem üsna armetus seisus. Lorna aga ei heitu sellest ning kõik tema lähedased on üllatunud, kui ta mõtleb tõsiselt lagunevas mõisas pulmapidu korraldada ning uurib üha rohkem mõisa kohta.
Lisaks romantilisele õhustikule meelitab mõis Lornat ka seetõttu, et lapsepõlves sõitsid nad emaga suviti mõisa juurde ning lasid endast mõisa sildi juures pilti teha. Kuna ema on nüüdseks surnud, tekitab mõisas olek nostalgiat. Kuid järjest enam mõisas elanud perekonna ajalugu uurides mõistab ta pea, et on ka ise sellega seotud.
Tegemist on peamiselt perekonnalooga, mis tõstab esile perekonna väärtustamise olulisuse. Raamat on kirjutatud mõnusalt kulgevas stiilis, mis kutsub sind mõisa maailmast osa saama.
E. Chase on tuntud juba varem eesti keeles ilmunud teostega „Klaasmaja“ ja „Linnupuur“, kuid alles hiljuti eesti keelde tõlgitud raamat „Musta jänese mõis“ on tema esikromaan.
Ilmunud: Tallinn, Rahva Raamatu Kirjastus, 2025
Tõlkija: Eve Laur
Maris Soobik-Saluste
Tallinna Kadrioru raamatukogu raamatukoguhoidja
E. Chase „Musta jänese mõis“ e-kataloogis ESTER