
Raamat räägib baltisaksa perekondade elust, nende traagikast teise maailmasõjapäevil, ka nende perekonnad nagu eestlaste pered pidid sõja tõttu palju üle elama, kodudest lahkuma ja oma lähedastest ilma jääma.
Teos on põnevalt kirjutatud, mistõttu oli kahju seda vahepeal käest panna. Vaatamata sellele, et tegemist on mahuka teosega (üle 500 lk), kulges selle lugemine üsna ladusalt. Autoril on ajaloo-alane haridus, mistõttu on see teos faktidele põhinevalt ja usutavalt kirjutatud.
Tegevus toimub peamiselt kahes ajajärgus: 1938-1939 Hiiumaal ja Haapsalus ning 1977 Saksamaal. Algul võib vaid aimata, et need erinevate ajajärkude lood ja inimesed on omavahel seotud, teose arenedes saab sellele ka kinnitust. Lõplik lahendus ühele minevikusaladusele selgub alles raamatu lõpuosas.
Mõlema ajajärgu peategelased on noored neiud aastates 17-19, nad armuvad ja armastavad ja neil mõlemal lõpeb armuõnn väga järsku. Charlotte puhul, kes elas ja tegutses pöördeliste sündmuste ajal Eestis, võib mõistetav olla, et sõja ajal juhtus dramaatilisi sündmusi, kus kaotati üksteist silmist, aga Gesine elas rahuajal Saksamaal oma vanematele kuuluvas hobusekasvatusega tegelevas talus, ometi juhtus ka tema elus ootamatusi.
Minu jaoks oli raamatus mitmeid ajaloolisi momente, millest varem eriti lugenud polnud, näiteks see, kuidas ja miks Hitler baltisakslasi 1939. aasta sügisel Saksamaale kutsus.
Raamatust saame teada, et ümberpaigutamisel oli mitu eesmärki: sooviti vältida sakslaste võimalikku represseerimist enamlaste poolt, püüti leevendada Saksa majandust vaevanud tööjõuvajadust ning sellel oli ka rahvuspoliitiline mõõde. Ümberasujaid kavatseti paigutada Poolalt vallutatud idaaladele piirkonna ümberrahvastamise eesmärgil. Muidugi olid baltisakslased ise ka huvitatud Eestist äraminemisest, sest siin polnud enam turvaline.
Ka Charlotte oma vanematega satub okupeeritud Poola alale, kus neile leitakse tööd Wehrmachti abilistena ning alles sõja lõppedes tohivad mujale elama minna.
See on mõnus ajaviiteromaan, lisaks tavalugemisele saab ajaloolisi sündmusi uuesti meelde tuletada, muuhulgas on see hoiatuseks, et sõda ja sellega kaasnev vägivald ei tohiks enam korduda, sõja tõttu tekib liiga palju purustatud südameid ja hävitatud elusid.
Ilmunud: Tänapäev, 2024
Tõlkinud: Õie Ristioja
Sirli Paimets
Südalinna raamatukogu raamatukoguhoidja