Unto Siikanen “Puidust ehitamine”

puidustLäbi aegade on puit ehitusmaterjalina olnud üks hinnatumaid teiste seas. Puit on sõna otseses mõttes inimsõbralik, turvaline ja kaunis. Puidust saab ehitada palju erinevaid asju, alustades toolidest-laudadest ja lõpetades puidust maja endaga.

Kuidas puitu kasutada ja mida sellest teha, selleks annab põhjalikud juhised käesolev raamat.

Raamat on mõeldud kõigile, kes puidutöödega kokku puutuvad. Siin antakse ülevaade kalkuleeritud ja asjatundlikust tegutsemisest puidu tehnoloogia valdkonnas.

Raamatu alguses on põhjalikult kirjeldatud puidu kui ehitusmaterjali kasutamisvõimalusi erinevates looduslikes tingimustes. Detailselt on iseloomustatud erinevaid puidust ehitusmaterjale, alustades viimistlusliistudest ja lõpetades seinapalkidega, samas välja tuues erinevate puuliikide tugevad ja nõrgad küljed. Kõik see kergendab materjali valikut tööde teostamisel.

Inimeste teadmised muutuvad igal alal, ka ehitustegevuses. Amatööri tegevus ehituses ilma spetsialisti nõuanneteta pole tänapäeval võimalik, nii on antud raamat heaks spetsialistiks-nõuandjaks. Raamatu sisu tugevus seisneb selle mitmekülgsuses. Hindamatut abi saab siit ka toa või maja remontija: siin on kirjas materjalide analüüs, nende kasutatavus, konkreetne töö teostamine koos parimate töövõtete õpetusega.

Lihtsalt ja arusaadavalt on põhjendatud näiteks immutatud puidu kasutamist koos lihtsamate viisidega immutust ise teostada. Head nõu leiab näiteks sellegi kohta, millal seinas kasutada lauda, plaati, vineeri, jne, igale õpetusele on juurde lisatud põhjendus, miks üht või teist asja peab just nii tegema.

Remontijale on oluliseks abiks ülevaade immutusõlidest ja nende kasutamisest üheaegselt puidu katmisega muude materjalidega, näiteks värvidega. Samas leiab põhjendatud juhised remonditöödel erinevate naelte kasutuse osas. Kõik on n.ö puust ette tehtud – nii et haamer või pintsel pihku ja muudkui tegutsema!

Raamat on sobivaks lugemiseks ettevõtlikule ehitajale ja remondimehele ning igale puiduga tegelevale inimesele.

Eve Lausma
Tallinna Keskraamatukogu
Eestikeelse kirjanduse osakonna raamatukoguhoidja

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

Veel raamatuid puidutöödest:
E. Puusaag. Puit ja puitmaterjalid. Eesti Metsatööstus, 1991
Endel Saarman. Puiduteadus. Eesti Metsaselts, 2006
Nick Gibbs. Puiduliikide piibel. Sinisukk, 2008
Phil Davy. Puutööraamat. Varrak, 2008
Puutöö: illustreeritud käsiraamat. Sinisukk, 2009

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga