Armin Kõomägi “Lui Vutoon”

lui-vutoon

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel esimese koha võitnud ja suvel raamatumüügi edetabeleid juhtinud Armin Kõomägi romaan „Lui Vutoon“ on Lui Vutti nimelise noore turundajahakatise päevik elust maailmas, kust on kadunud kõik inimesed. Alles on jäänud ainult Lui – maailma viimane manager, tegevusetuse tegevjuht, juhatust mittevajav juhatuse esimees (lk 69), linnud ja asjad. Selles üksildases maailmas piisab armastuseks silikoonist. Peategelase uueks koduks saab Ülemiste keskus, kuhu ühel ilusal juulikuu hommikul tööintervjuule minnes ta ennast üksinda Tallinnast avastas. Elu on ilus, kuniks kaob elekter ja aastaaeg hakkab sügise poole liikuma.

„Lui Vutoon“ näitab lugejale peeglit, kust peegeldab halastamatult vastu meie tarbimiskultuses vaevlev ühiskond, mille motoks tundub olevat „võidab see, kellel on surres kõige rohkem asju“ ja selle ühiskonna võõrandunud produkt. Peategelase naeruväärne pealiskaudsus on hirmuäratavalt tõepärane. Selliseid väärtushinnanguid, võibolla küll natuke leebemal kujul, võime Ülemiste keskuses igapäevaselt kohata.

Kõomägi joonistab inimtühja maailma ja peategelase mõtterännakud selles meie ette vaimukalt, segatuna tugeva irooniaannusega, ladusalt jooksva ning kujunditest pungitava tekstiga, mida on vürtsitatud ka mõningate roppustega, moodustades ühtekokku maitsva terviku.

Müüa vähekasutatud planeet hingematvate vaadetega Päikesele ja Kuule. Täissisustus, kõik lisad, kehtiv tehasegarantii vähemalt neli miljardit aastat. Kaetud käivitamist vajava elektrijaamade võrgustikuga. Tuginedes sertifitseeritud katsetustele sobib kuni 7-miljardilisele elanikkonnale koos koduloomadega. Valvur ja koristaja hinna sees. Võimalus soetada järelmaksuga … Tee oma pakkumine täna! (lk 194)

Lõppude lõpuks on selle romaani näol tegemist ikkagi meelelahutusega (nagu on intervjuudes öelnud ka Kõomägi) ja tuleb tunnistada, et hea meelelahutusega.

Julgen soovitada. Eriti neile, kes on tüdinud ühiskonnas levivast tarbimissõltuvusest.

Ilmunud: Tuum, 2015

Vaata leidumust e-raamatukogust ELLU

Loe samalt autorilt veel:

Amatöör (lühijutud). Pegasus, 2005
Nägu, mis üle jäi. Pegasus, 2006