Avo Kull “Must klaasmaja”

Endise ettevõtja ja praeguse rahvakirjaniku Avo Kulli raamat „Must klaasmaja“ pakub huvi lugejale, kes soovib kiigata linnapildis kõrguvate uhkete klaasmajade -pankade- sisemusse, millega meil on võimalik kokku puutuda vaid nettides kostüümides  telleripiigade ja reserveeritud olekuga investeerimisnõustajate  vahendusel. Nendes majades on „raha lõhna“, millega iga inimene oma elu jooksul peab mingil viisil suhestuma, sest raha hoiustades või tulevaseks pensionipõlveks  kogudes on kodanikust automaatselt saanud investor, rääkimata väärtpaberite soetamisest. Aegade jooksul on Eestis panku tekkinud, ühinenud ja kadunud. Praegugi loeme ajalehest uute pankade ja varahaldusfirmade tekkest. Raha pööritamine on popp ja kuulda on väljavalitute müstilisest rikastumisest kapitaliturgudel. Mis toimub musta klaasmaja sees? Millised on inimesed, kes seal töötavad? Kuidas käib raha pööritamine?

Sellest saab ettekujutuse, kui saate tuttavaks noore, perspektiivika eesti varahalduri Mark Sepperi looga. Lõpetanud prestiižika Chicago ülikooli rahanduse alal, suundub noormees Eestisse karjääri tegema. Noor talent satub tööle varahaldusfirma  Pirita Asset Managementi  analüütikuna, kust ta peagi portfellihalduri ametipostile edutatakse. Oma argipäevas puutub ta kokku Eesti rahamaailma tegelastega, vahel üsna koloriitsete tüüpidega, mis paneb teda nende edu tagamaid analüüsima ja sarnast tähelendu ihalema. Ta näeb rikaste ja ilusate elu lähemalt (Rotary-klubi üritused) ja tal tekib tuline soov ise selles osaleda. Oma töös on tal ligipääs infoagentuuride andmebaasidele, mida tavainimesel ei ole. Ühel öösel avastab ta kinnist andmebaasi külastades salapärase koodikaardi, mida seal ei tohiks olla. Kuna Mark on keskmisest nutikam haldur, avastab ta koodide taga info, mille järgi saab lugeda järgmise päeva börsiuudiseid. Teisisõnu, ta saab enne uut börsipäeva kätte info, mida on võimalik enda kasuks pöörata. Nüüd ongi tal võimalus oma jõukaks saamise kauge unistus teostada. Kuidas pärast salainfo kättesaadavuse avastamist Marki elu kulgema hakkab ja millega tema afäär päädib, saab juba raamatust lugeda. Peadpööritav investeerimisedu saab kahjuks teise lahenduse, kui Mark seda endale ette on kujutanud. Imelikul kombel tekkis kuritegelikule teele läinud noormehe vastu isegi kaastunne. On ju kurb lugeda, kui kellegi ilus roosa unistus väga proosaliselt puruneb. Lisaks börsiafäärile saame jälgida ka Marki suhtedraamasid Ameerikas ja Eestis. Kuigi  rikastumismängu Mark Sepper ei võitnud, on loo lõpp lohutav ja armas. Naine, kelle Mark oma võidujoovastuses eemale tõukas, pakub talle oma abikäe, kui mehe elu on lõplikult purustatud ning mingit lootuskiirt enam näha ei ole.

Ilmunud: Pilgrim, 2016

Vaata leidumust e-raamatukogust ELLU

Avo Kulli raamatute leidumus e-kataloogis ESTER

Haigla (Tänapäev, 2010)