Kȩstutis Navakas “Kala peeglis”

Kȩstutis Navakas on üks tunnustatumaid tänapäeva leedu luuletajaid. Tema kujundlikes, kohati unenäolistes luuletustes loovad omavahel seotud elemendid korduvates peegeldustes üha uusi tähendusi.

Raamatu kaalukas (sisu poolest) osa on lõppsõnana esitatud „Vestlus, mis leidis aset“. Tõlkija Rein Raud küsis – Kȩstutis Navakas vastas (lk 55-61).

Rein Raud põhjendas muuhulgas:
„Jah, üks põhjustest, miks ma nimelt selle raamatu tõlkimiseks valisin, ongi see, et ta on täiesti süsteemne maailm. Mitte suletud, kaugel sellest, ja mitte korduv (nagu ei kordu ka päris maailm, ehkki loodud ilmadel kipub olema selleks kalduvus), aga selline, kus iga element on erineval viisil seotud teistega. Mida rohkem loed, seda paremini ta avaneb…“

Kȩstutis Navakas selgitab omaltpoolt:

„See raamat on minu loomingus eriline selle poolest, et ma tegelikult ei kirjutanud seda, vaid ta tuli mulle ise. Justkui oleks selle kõik loonud keegi teine ja mina ainult tähendaksin ta üles. Tuli peale selline transilaadne seisund, mind haarasid veidrad võbelused, millest said tekstid. Võbeluste survele oli võimatu mitte järele anda, pidin keset ööd üles tõusma ja need kirja panema…“

Ja lõpetuseks veel:

„Pärast selle erandliku raamatu kirjutamist sain valmis romaani, ka hoopis teistsuguse, kui meie pool kombeks – unenäolise, fantaasiaküllase, intertekstuaalse ja teadlikult lugejat hullutava, mille siht oli mõtlemise ja mõistmise stampe purustada…“

Kȩstutise stiilinäiteks üks luuletus (lk 13), mis peaks meid kui raamatu-inimesi kõnetama:

peaks kõik raamatud ümber kirjutama
vahetama sõnade kohad korraldama need
ümber et raamatud muutuksid arusaamatuks
arusaadavad raamatud väsitavad. mõte
et neid võib lugeda vaid ühe korra
on jube. kui sõnad oleksid tehtud
veest siis nad liiguksid kogu aeg ise
paigast paika sulanduksid üksteisesse
mõne aja pärast teed raamatu lahti leiad
juba hoopis teise teksti. nii jääks raamat ellu.
võiksid teda uuesti kogeda. igaüks
kogeks teda teistmoodi. üks raamat oleks palju

raamatuid. kui sõnad läheksid segi kui pilk
neid riivab. nagu vesi kui kaater sõidab