Tara Westover „Haritud“

Autor kirjeldab käesolevas teoses oma lapsepõlve radikaalsete uskumustega perekonnas. Usukuuluvuselt mormoonist isa on oma tõekspidamistelt äärmuslik –  näiteks lapsed ei käi üldhariduskoolis, tavameditsiini ei usaldata ning maailma lõpp on kohe lähedal. Ema ei astu kordagi laste kaitseks välja. Kõiki haigusi või vigastusi ravitakse ravimtaimedest tinktuuride ning salvidega. Vigastusi kahjuks on selles peres ohtralt, sest isa on autoromula omanik, lisaks tegeleb ka suurte hoonete ehitusega. Laste kohustus on tema juures töötada. Ohutuse jälgimine pole oluline, sest isa arvates valvab nende üle jumal. 7 lapsest neli said sünnitunnistuse tagantjärele, Tara näiteks alles 9-aastaselt. Paratamatult tekitavad selle kaootilise pere ellu erimeelsusi need lapsed, kes lõpuks siiski otsustavad kooli minna, sealhulgas ka Tara. Olles naine, kes julgeb erineda kodus lapsepõlvest saati sisendatud doktriinidest, saab ta tunda ka vägivaldset kohtlemist. Hoolimata vanemate vastuseisust ning puuduvast alusharidusest suudab Tara välja jõuda Harvardi ja Cambridge´i ülikooli. Õpiraskustele lisanduvad ka vastuolud lapsepõlves sisendatud põhimõtete ning kardinaalselt erineva kaasaegse maailma vahel.

Teoses vaatab autor tagasi oma lapsepõlve, tuginedes enda päevikutele, analüüsides põhjalikult nii ennast kui ka ümbritsevat. Omapärasele kasvukeskkonnale lisaks puudutab raamat veel paljusid raskeid teemasid – peresisene vägivald, fundamentaalsed uskumused, ümbritsevate hoolimatus asjasse sekkuda ja kohanemine täiesti teistsuguse eluga kooli minnes. See on lugu enda leidmisest läbi hariduse ning mineviku painetest, millest pole kerge üle saada.

Raamat on hea näide sellest, kuidas lapsepõlves omandatu mõjutab inimest terve elu, see võib olla nii julgustav kui ka takistav. Lugu on teisalt ka mõjukas näide inimese tahtejõust järgida oma rada ning et hoolimata raskustest võime me kõik olla võimelised sarnasteks saavutusteks.

***

Ilmunud: Sinisukk, 2020

Tõlkinud: Karin Suursalu

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

Maria-Kristiina Pert
Kännukuke raamatukogu raamatukoguhoidja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.