Jürgen Rooste “Higgsi Boson”

Jürgen Rooste nimi ei vaja tutvustamist, ta on tänases päevas üks enam tuntuid luuletajaid. Oma uues luulekogus pealkirjaga „Higgsi boson“  räägib ta armastusest, inimeseks olemisest,  elust ja surmast, õnnest ja poeesiast.

„Armastus on nagu Higgsi boson./ Paljud usuvad, et ta on olemas./ On mõned, kes väidavad, et on teda/ näinud või mõõtnud.“

Mis siis on see Higgsi boson?

Selle aasta „Akadeemia“ novembrikuu numbris on avaldatud Kadri Liis Saare teadusesseede konkursile esitatud töö „Milleks meile Higgsi boson?“ Kadri Liis Saar kirjutab:  „Higgsi osakest ehk Higgsi bosonit on naljatamisi nimetatud ka jumala osakeseks….(Jumala osake: Kui universum on vastus, siis mis on küsimus?) ning võib öelda, et see väärib täielikult oma hüüdnime: nagu jumalgi on see justkui kõikjal, kuid millegipärast on seda ääretult raske, kui mitte võimatu leida. Higgsi boson on aga otsimist väärt!…
Inimesed on ammustest aegadest mõtisklenud massi kui sellise üle. See, et igal kehal on mingi mass, tundus sama loomulik kui see, et päike on kollane ja taevas sinine.“

„Armastus on nagu Higgsi boson,/ Ta peaks andma me elu elementaarosakestele/massi. Massi või vähemalt mõtte./
…: nii, näed, siin on nüüd see/ Higgsi boson, siin ja sel hetkel asub/ ainus, igavene ja tõeline armastus.“

Luuletaja tunneb inimeseks olemise vastutuse raskust – oskab ta olla kirjanik, suudab ta hoida oma maailma?

„ma olen üks neist/kelle pärast öeldakse et/ eesti luule on alla käinud/
…ma olen üks neist/ ja olen unustanud/ kuidas luuletada/ vanasti see hoovas voolas minust/ ma koogasin ja lalisesin luulet/ iga mu sõna seljatas sada meest/ ma olin üks neist“

Tiit Kändler (Eesti Päevaleht 22.oktoober 2012) : „Rooste luule lugemine on vahel nagu reis armastatud kodumaa kunagi tuttavate, kuid unustatud paikade vahel. Tunne, et sa oled siin- ja sealpool maanteed, all- ja pealpool maanteed. Muuseas, maanteeaugud tekivad kaootiliste protsesside tulemusena ja neil on astmeseaduse iseloom.“

Mulle meeldib Jürgen Rooste luule ja loodan, et avastate selle ka enda jaoks.

Malle Järv
Laagna raamatukogu
raamatukoguhoidja

Jürgen Rooste varem ilmunud teosed:

Luulet e-raamatukogus ELLU: