Siiri Laidla „Nõgesnurme“

Nõgesnurme oli vaikne maakoht, kuhu nõrga tervisega teismeline poiss Juljus elama saadeti. Arvati, et looduse rahulik keskkond ja väike maakool mõjuvad ta tervisele hästi ning ta jätkab edukalt oma kooli- ja eluteed…

Antud raamat on huvitavaks lugemiseks mitte ainult teismelistele, vaid ka täiskasvanutele. Autor näitab läbi erinevate saatuste (inimesed valitud n.ö lihtinimeste hulgast) 21. sajandi alguse inimtunnete keerdkäike ja armastuse äratundmise rõõmu, samas ka kurbust. Rõõm ja kurbus käivad sageli käsikäes. Raamatus jälgitakse erilise tähelepanuga just teismeliste tundemaailma kujunemist ja arengut. Vaadeldakse, kuidas tänapäeva lihtsates, aga keeruliste elusaatustega peredes kasvavates lastes esimesed armastuse õied puhkevad ja samas ka närtsivad.

„Nõgesnurmet“ lugedes taaselustub sajanditagune Arno-Teele-Tootsi lugu. „Kevade“ mõju on tuntav kohati otseselt – sõnastuse kaudu. Tõsi, ajad ja tegelased on erinevad, kuid probleemid – tundemaailm, armastus – ikka samad, kuigi erinevates keskkondades ja hoopis teistsugustes oludes. Sobivaid fraase on võetud teistestki vanadest lugudest, näiteks „Viimsest reliikviast.“

Ilmunud: Eesti Raamat, 2019

Eve Lausma