Inna Narro „Kui aega on jäänud vähe… Psühholoogina elu ja surma piirimail“

Lõppenud aasta hingedeaja alguses esitleti seda hõbekaanelist raamatut. Omamoodi hingede aeg on ka siis kui kalender näitab mingit muud aega. Ja sellises hingede hoidmise ja kulgemise-liikumise ajas on vaja abi. Raamatu autor on Inna Narro – kliiniline psühholoog, kelle igapäevane töö on seotud surma, leina ja erinevate haigustega. Ta töötab Hiiu järelravi kliinikus.

See raamat ei ole eneseabiraamat. Et tee nii-ja-nii… See raamat ei ole leinast, surmast ega suremisest. See on raamat elu ja armastuse sügavusest, mis jääb sünni ning surma vahele. Kui inimene siia ilma sünnib, valatakse ta üle rõõmu ja armastusega. Elu jooksul muutub armastus liiga enesestmõistetavaks ja unustatakse. Oma lähedase elust lahkumise ajal leitakse unustatud armastus enda südamest jälle üles, kuid sellele langeb juba ees ootava leina vari. Mida vähemaks jääb elupäevi, seda ahnemalt püütakse ajast kinni hoida ning seda avatumaks ja avaramaks muutuvad hinged.

Raamatus olid mitme patsiendi lood. Psühholoogist autor räägib, mida ta ühel või teisel juhul sai teha, kuidas suhtles nii haige enda kui ka lähedastega. Tundus, et haiglas töötaval psühholoogil ei ole väga rangeid ajalisi limiite ja piiranguid. Et ta saab nii patsiendi kui ka lähedastega suhelda täpselt nii palju kui vaja.

Ilus on see lõik:

„Kui minu käest küsitakse, kuidas on võimalik ennast sellise tööga veel hästi ja elutervelt tunda, siis annan järgmise vastuse:

“Ma annan haigusest väsinud ja surevatele patsientidele oma parima ning väärtuslikuma osa omaenese minast – helluse, õrnuse, siiruse, armastuse ja aja. Nad ei kasuta seda iial kurjasti, vaid võtavad minu poolt pakutava tänuga vastu ning peegeldavad selle tagasi. Elavas ja terves maailmas on kahjuks kõik see vastupidine.“

Selles maailmas, kus inimene seisab surmaga silmitsi, ei ole tähtsust enam positsioonil, tiitlitel, tööl ega rahal. Oluliseks muutuvad inimsuhted, perekond, lapsed ja armastus.“ (lk 8)

Tegelikult oli valus ja raske seda omamoodi ilusat raamatut lugeda.

Kui ihu ei suuda enam hinge jaoks olla ja annab alla…

Kirjastus tutvustab raamatut nii: Inna Narro. Kui aega on jäänud vähe

Alkeemia lugemisnurk lubab pisut raamatusse piiluda: Alkeemia lugemisnurk. Minejate viimsed soovid

Mina aga tänan ja soovitan…

***

Ilmunud: Pilgrim, 2019

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

Ester Liinak
Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.