Margaret Atwood „Nõiasigidik: ümber jutustatud William Shakespeare’i “Torm”“

Raamatu peategelaseks on teatrifestivali kunstiline juht Felix. Felix on kuulus, tema töö on uuenduslik, suurejooneline, piire kompav, kohati lausa ärritav: “Luua kõigi aegade kõige mahlakamaid, kõige kaunimaid, kõige aukartust äratavamaid, kõige vaimsemaid teatrielamusi. Tõsta latt Kuuni. Sepistada igast etendusest elamus, mida keegi, kes seda on näinud, iial ei unusta. Sundida vaatajad üheskoos hinge kinni hoidma, üheskoos ohkama; panna publik pärast etendust lahkuma veidi vaarudes, nagu oleksid inimesed joobnud“ (Lk 25)

Nii tööga hõivatud mehel on ilmselgelt vaja abilisi, sest ei saa ta ju kõigi pisiasjadega tegeleda. Ja Felixil on selleks Tony. Tony, kes on varmalt valmis Felixit vabastama tüütutest kohustustest – sponsorite moosimine, koosolekutel käimine, pidudel osalemine, aruannete kirjutamine jne. Ja siis ühel päeval see juhtub. Nagu välk selgest taevast. Felix, kes on muserdatud oma kolmeaastase tütre Miranda, keda ta pärast naise surma lapse sünnitamisel üksi on kasvatanud, surmast kui – Tony tuleb oma uudisega. Nõukogu on otsustanud Felixiga lepingu lõpetada ning kultuuriminister, Felixi kunagine koolikaaslane Sal O´Nally, on otsuse heaks kiitnud. Felix peab lahkuma. Kohe. Planeeritud „Torm“ võetakse kavast maha.

Felix sunnitakse lahkuma – mees leiab elupaiga ühe üsna suvalises vanas onnilaadses majas, ta hakkab kasutama nime härra Duke. Täitsa üksi, kui mitte arvestada Mirandat, keda Felix ikka enda kõrval kasvamas näeb. Juba on ta viiene. Juba seitsmene. Ja kui Felixi pagendamisest on möödas 12 aastat ja Miranda juba 15-aastane, leiab Felix huvipakkuva töökoha – Fletcheri vanglasse otsitakse keskkoolitaseme programmi „Kirjaoskus kirjanduse kaudu“ õpetajat.

Kui Felixil on pärast fiaskot teatris vaid kaks suurt soovi – lavastada Shakespeare´i „Torm“ ning kättemaks Tonyle ja Salile, siis esimeseks annab see töö suurepärase võimaluse. Kuigi ta ei ole välja mõelnud, kuidas täita oma teine suur soov, on ju ühegi täitumine asjaks küll. Ent peagi selgub, et ka kättemaksu planeerimine tuleb ilmselt täiesti kõne alla.

See oli väga hea lugemine. Kirglik, kaasahaarav, põnev, kohati hullumeelne. Soovitan!

***

Ilmunud: Varrak, 2018

Tõlkinud: Riina Jesmin

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

Loe e-raamatukogust ELLU

Sille Ross
Pääsküla raamatukogu juhataja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga