Alberto Mussa “Qāfi mõistatus”

Alberto Mussa maagiline „Qāfi mõistatus“ viib lugeja eksootilisele rännakule, mille tarbeks tuleb siduda pähe turban ja kaitseks silmadele ette panna päikeseprillid, sest teekond kulgeb mööda liivaseid Araabia kõrbeteid ning taluda tuleb kohutavat leitsakut ja kuiva tuult. Lugejale esitatakse väljakutse: kas läbida teekond tervenisti kõigi kõrvalradadega ehk lugeda raamat kaanest kaaneni läbi või järgida ainult peateed ehk raamatu peamist tegevusliini. Peatee jutustab islamieelsest poeedist nimega al-Ġaṭaš, kes tuhiseb ringi mööda kõrbe ja üritab lahendada Qāfi mõistatust. Lisaks sellele tuleb al-Ġaṭašil leida kõrbes üles oma armastatu Laylā ja salapärane ühesilmaline džinn Džadāh ning dešifreerida salakiri amuletil. Raamatus leiduvad kõrvalrajad on jagatud ekskurssideks ja parameetrideks, mis annavad lugejale lisateadmisi araabia kultuurist ja ajaloost. Nii mõneski loos tunneb ära kerge satiirivarjundi, kuid kahjuks ei ole kõik vaimukused mõistetavad, sest see eeldaks süvendatud teadmisi araabia kultuuriloost.

Teosega tehakse ennekõike sügav kummardus islamieelsele luulele ja poeetidele. Juba sel ajal peeti luuletajatest palju lugu ja neid koheldi võrreldes tavarahvaga paremini. Nimelt usuti, et poeedid on saavutanud ühenduse džinnide maailmaga, kust nad ammutavad inspiratsiooni. Mõne arvamuse kohaselt võis džinn suisa pugeda poeedi sisse ja siis kõnelda tema suu läbi, kuid see pidavat poeedi hulluks ajama.

Kuid kas Qāfi mõistatus saab lahendatud? Tähelepanelik lugeja tunneb kindlasti, et temast endast oleks justkui lugemise käigus saanud al-Ġaṭaš, kes üritab mõistatust lahendada ja selle käigus muutunud justkui ise mõistatuse puuduvaks osaks. Kuna tegemist on kohati keeruka tekstiga, siis võib seda raamatut lugeda kindlasti rohkem kui korra (näiteks ma ise olen seda teost lugenud kaks korda) – iga korraga võib tunduda mõistatuse lahendus järjest lähemal.

***

Ilmunud: Varrak, 2019

Tõlkinud: Leenu Nigu

Leia e-kataloogist ESTER

Loe e-raamatukogust ELLU

Kelli Pullisaar

Eestikeelse kirjanduse osakonna raamatukoguhoidja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga