Patrik Ouredník „Europeana. Kahekümnenda sajandi lühiajalugu”

Raamat on kirjutatud 2001. aastal, kui on alanud uus, kahekümne esimene sajand. Nagu pealkirjast nähtub, on tegemist Euroopa kahekümnenda sajandi lühiajalooga. Raamatu autor on Tšehhi kirjanik, kellele teos tõi ilmumisel rahvusvahelise tuntuse.

Teoses on üles loetud hulgaliselt kahekümnendal sajandil toimunud sündmusi ja nähtusi, mille kohta autor pole avaldanud oma isiklikku arvamust. Sündmused on pandud kirja jadana, milles midagi ei tõsteta esile ega anta ka hinnanguid. Samuti pole nimepidi välja toodud kõiki tuntud isikuid, kes on sündmustes olulised osalised.

Lugemine pakub kõigile tõenäoliselt äratundmisrõõmu ja mõtlemisainet sajandist, millest paljudel on oma mälestused ja arvamused. Autor on sündmusi kajastanud läbi Tšehhi mõnusa huumoriprisma.

Ouředník on ise öelnud, et „Europeana” räägib reaalsuse ja fiktsiooni suhtest, loo sisu on nagu liivakuhi, mis koosneb XX sajandi hullumeelse tormakuse teradest (lk 99).

Ilmunud: Kultuurileht, 2018

Tõlkinud: Küllike Tohver