Anthony McCarten „Kao Jäljetult“

Tegemist on kaks BAFTA auhinda võitnud Uus-Meremaa stsenarist-produtsendi A. McCarteni kirjutatud põnevikuga, mille keskmes on erafirma nimega Fusion Initative. Firma on sõlminud partnerkokkuleppe USA valitsusega katsetamaks julgeoleku tõhususe tagamist massilise isikuandmete kogumise, analüüsimise ja jälitustegevuse tarkvarade kasutamise abil. Beetakatse viiakse läbi kümnest eri eluvaldkonnast pärit inimesega, kellele antakse peale lepingu sõlmimist ja teate saamist kaks tundi aega jäljetult kaduda. Fusion Initiative tiim peab kõiki vahendeid kasutades tegema kindlaks katsealuste asukoha ja nad kinni võtma võimalikult lühikese aja jooksul. Katsealuste eesmärk on püsida varjus ning mitte saada kinni nabitud 31 päeva jooksul. Kui see peaks õnnestuma osalisel/osalistel, siis ootab teda/neid kolm miljonit USA dollarit. Valimis on ka üks tagasihoidlik raamatukoguhoidja Kaitlyn Day, keda ei peeta edukaks kandidaadiks, mistõttu jäetakse ta esialgu ilma suurema tähelepanuta. Ent kuna Kaitlynil on hoopis muu põhjus osalemiseks kui raha, kujuneb tema tagaajamisest lõppkokkuvõttes suuremat sorti ajujaht. Temast saab firmale ja riigile otsene oht. Kaitlyni tabamiseks ületatakse igasugu piire ning inimeste elud satuvad ohtu. Miks ja kuidas, seda saab lugeda juba raamatust.

Teos on huvitavate pööretega. Palju on päevakajalist – sisse on põimitud nt Covid viiruse mainimine ning Venemaa ja Ukraina sõda. Raamatus on vandenõuteooriaid ja kinnimätsimist ning tõstatab olulisi küsimusi – kui palju me ise anname enda olulist infot täiesti võõrastele läbi erinevate meediate, kui palju infot kogutakse meie kohta ilma meie teadmata ning kui palju on eetiline koguda ning talletada isiklikku infot? Kas riigitasandil on see õigustatud ning kui andmekogum peaks sattuma valedesse kätesse, siis mis on selle tagajärjed?

Head lugemist!

Ilmunud: Helios, 2023