Nina Lykke „Ega me siin lõbu pärast ole“

Ilmunud on Norra tunnustatud autori järjekordne koomilis-satiiriline tõsieluline romaan. Tema eelmine auhinnatud romaan, „Surmahaigus“, on samuti sotsiaal-satiiriline, mis analüüsib purunenud abielu ning räägib keskealisest arstist.

Seekordne peategelane on keskealine kirjanik Knut, kelle kuulsus on jäänud seljataha ning tema uut käsikirja ei taheta trükki võtta. Kuna peagi kuuekümneseks saavat kirjanikku ei kutsuta enam kuskile, võtab ta kõhklemata vastu kutse (küll asendajana) Lillehammeri kirjandusfestivalile.

Kaasa võtab ta oma geist naabrimehe, keda tuleb külastama tema Norra-Pakistani päritolu advokaadist armastatu. Kuna naabrimees ja tema kallim peavad oma suhet varjama, aetakse Knut ööbimismajast välja ja ta jääb peavarjuta. Tal õnnestub siiski kuidagi hakkama saada ja kirjandusfestivalile jõuda.

Knut on lahutatud oma naisest, kes on tema eluarmastus ning ka pojaga pole tal lähedased suhted. Naisega on aegajalt siiski kohtumisi. Lahutuse põhjust kumbki õieti ei tea. Tema lahutatud abikaasa uus elukaaslane on samuti kirjanik, kellega tal tulebki festivalil diskuteerida väga intrigeerival teemal „Truudusetus elus ja kirjanduses“. Vestluses osaleb kolmas tegelane, tõsielukirjanik, kes on oma raamatus kirjutanud ka Knutist. Laval ei suuda peategelasest kirjanik oma tundeid ja mõtteid vaos hoida ja puhkeb kenake skandaal. Oma esinemise võtab ta kokku mõttega: „Kui kõik käituksid eeskujulikult, jääks elu seisma. Kui keegi ei käituks eeskujulikult, jääks elu seisma.“ Raamatu lõppeb üsna huvitava lahendusega.

Romaanis on eluliselt ja ehedalt kirjutatud tõsielulisest kirjandusest ning mahlakate väljenditega inimese mõtetest ja tunnetest. Teoses näidatakse tänapäeva üleseksualiseeritust ja pidutsemist ning ellujäämisstrateegiaid.

***

Ilmunud: Eesti Raamat 2023

Leia e-kataloogist ESTER

Siiri Alvela

Torupilli raamatukogu juhataja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga